Nonstop půjčka na směnkuuž patří do minulosti


Přibližování naší legislativy s legislativou EU v roce 2016 udělalo výrazný krok i v oblasti spotřebitelských úvěrů. Vedle výrazného omezení pokoutných nebankovních poskytovatelů půjček s sebou přineslo také to, že půjčky na směnku byly postaveny mimo zákon (až na jasně vymezené výjimky).

Co to v praxi znamená?

Jednoduše to, že od konce roku 2016 již nikdo nikomu nesmí půjčit peníze oproti podpisu směnky. V opačném případě by se dopouštěl nezákonného jednání se všemi důsledky z toho vyplývajícími. A hlavně - takováto půjčka by byla ze zákona neplatná.

Tzv. „Půjčky na směnku přijedeme nonstop“

Poskytnutí financí oproti podpisu směnky byl nástroj využívaný hlavně těmi, kdo nedosáhli na bezpečný úvěr v bance či u solidních nebankovních společností. Tento úvěr poskytovaly soukromé subjekty a zpravidla ho inzerovaly jako " nonstop půjčka na směnku" nebo "půjčky na směnku přijedeme" - a opravdu mnohdy byli zástupci těchto firem ochotni přijet kdykoliv až za klientem a tuto pofiderní finanční transakci zrealizovat.

A aby taky ne - směnka fungovala jako mocný nástroj zajištění peněz a věřitelova rizika minimalizovala, zatímco dlužník se při nesplacení mohl ihned dostat do exekuce. Nová legislativa této praxi učinila přítrž.

Půjčky jsou vždy riziko

To ale neznamená, že v současné době jsou půjčky bezpečná záležitost. I když nová úprava zákona o spotřebitelském úvěru finanční trh značně pročistila od vyloženě podvodných společností, stále platí, že půjčit si peníze znamená vzít na sebe riziko. A to zejména u nebankovních úvěrů a obzvláště u tzv. mikropůjček. Rovněž ty jsou poskytovány nonstop a lze o ně žádat kdykoliv přes internet. Možná i proto vzbuzují dojem snadno a bezpečně získaných peněz.

Ale i zde platí, že při nesplácení se člověk může dostat do problémů a v extrémním případě i do exekuce.




21.11.2022