Jeskyně Na Pomezí

Co je v jeskyních k vidění?

Jeskyně Na Pomezí byly objeveny v roce 1936 a zpřístupněny veřejnosti v roce 1950. Turisté mohou obdivovat úseky jeskyní o délce 410 metrů, v kterých vznikla bohatá krápníková výzdoba, sintrové polevy, kulovité útvary zvané jeskynní perly a podzemní jezírka. Tyto jeskyně jsou největšími v Jesenickém krasu. Chodby se rozšiřují do prostorných dómů, z nichž nejzajímavější je dóm Zvonice, který při poklepu zní jako zvonkohra.

Lokalita jeskyní

Jeskyně Na Pomezí se nacházejí ve stejnojmenném sedle v Rychlebských horách a pouhé 2 kilometry od Lipové-lázně. Do jeskyní se vstupuje uměle proražených vchodem u silnice do Vápenné. Prohlídka jeskyní trvá přibližně 45 minut. Návštěvníci si mohou u prostorného parkoviště zakoupit suvenýry a občerstvit se v bufetu.

Kudy k jeskyním?

K jeskyním Na Pomezí se turisté dostanou automobilem z Jeseníku po silnici I/60 přes Lipovou-lázně. Jeskyně se nalézají asi 200 metrů pod vrcholem Pomezí směrem na Vápennou. U jeskyní nechybí záchytné parkoviště. Turisté rovněž mohou využít vlakovou nebo autobusovou dopravu a vystoupit na zastávce Lipová-lázně, jeskyně. Výstupní zastávky jsou od jeskyní vzdáleny 200 metrů a turisty do cíle dovede modrá a zelená značka.

Otevírací doba a ceník vstupného

Turisté se mohou vydat do jeskyní Na Pomezí po celý rok kromě prosince. Jaká je otevírací doba a cena vstupného?

Otevírací doba

Duben – červen: úterý až neděle od 9 do 16 hodin
Červenec – srpen: pondělí až neděle od 9 do 17 hodin
Září – říjen: úterý až neděle od 9 do 16 hodin
Listopad: pondělí až pátek po dohodě
Leden – březen: středa od 10 do 14 hodin

Cena vstupného: